Koszyk
Wartość (netto)

3D printing / druk 3D z metalu

3D printing (drukowanie 3D) to  proces wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu.

Początkowo była to jedynie jedna z metod szybkiego prototypowania używana zarówno do budowania form i samych prototypów. Wraz z postępami dokładności wykonania obiektów przez drukarki 3D, stała się to także metoda wykonywania gotowych obiektów, w tym zabawek, ubrań, biżuterii, modeli, czekoladek, a nawet protez.

Jedną z technik drukowania 3D ( również z metalu ) jest selektywne spiekanie laserowe (SLS). Jest ono metodą przyrostową wytwarzania modeli prototypów i narzędzi polegającą na scalaniu warstw proszku przy użyciu wiązki światła laserowego.Takie budowanie modelu nie wymaga generowania dodatkowych elementów podtrzymujących.Elementem podpierającym wystające części modelu, pochylenia lub powierzchnie zamykające jest tu materiał, z którego buduje się model, a który nie został poddany procesowi spiekania.Całym procesem steruje program zainstalowany na specjalistycznym stanowisku komputerowym. 

Proces ten przeprowadza się przy użyciu promieniowania laserowego z zakresu podczerwieni, którego źródłem jest laser CO2 (10.6 µm) lub Nd:YAG (1.06 µm).Rozpoczęcie procesu polega na rozprowadzeniu cienkiej warstwy proszku na stole o regulowanym względem osi Z położeniu. Warstwa ta spełnia rolę podłoża dla powstającego przedmiotu.Wiązka laserowa prowadzona jest po powierzchni proszku zgodnie z wprowadzonymi wcześniej i odpowiednio skonfigurowanymi informacjami dotyczącymi kolejnych warstw poprzecznego przekroju przestrzennego obrazu przedmiotu.Dobór odpowiednich parametrów wiązki laserowej pozwala na stopienie lub spieczenie w ściśle określonych obszarach cząsteczek proszku.Następnie stół z proszkiem obniża się o zadaną wysokość i rozprowadzana jest kolejna cienka warstwa proszku i następuje ponowne spajanie ziaren. Kolejne warstwy przekroju poprzecznego spiekają się ze sobą.Proces powtarzany jest aż do momentu uzyskania spójnego obiektu.Po zakończeniu procesu spiekania i obniżeniu temperatury przedmiotu i materiału, oczyszczamy gotowy do użytku model.

Technologia spiekania laserowego umożliwia elastyczną oraz niedrogą produkcję niewielkich serii i pojedynczych elementów, co pozwala na szybkie reagowanie na potrzeby klientów.

Ponadto 3D printing obecnie znajduje zastosowanie w takich branżach jak:

 • lotnictwo
 • motoryzacja
 • mechanika
 • robotyka
 • maszyny budowlane
 • medycyna (ortopedia,stomatologia)
 • biżuteria
 • obuwie
 • sprzęt sportowy
 • wzornictwo użytkowe
 • wyroby ogólnego użytku

 

 

Firma System 3D chcąc zaspokoić wzrastające zapotrzebowanie klientów na usługi oraz maszyny do wytwarzania przyrostowego współpracuje z liderem w tej nowoczesnej technologi, firmą Renishaw.

 

Proszę czekać...