Pierwszy implant klatki piersiowej wydrukowany przez Renishaw

Peter Maggs, 71, z Abergavenny, stracił trzy żebra i połowę mostka po usunięciu guza wielkości piłki tenisowej.


Tradycyjna operacja wykorzystywałaby protezę cementową, przygotowaną w czasie operacji. Niestety taka proteza nie jest precyzyjnie dopasowana i może się poruszać, powodując problemy, takie jak dyslokacja.
Zamiast tradycyjnej protezy cementowej, Ira Goldsmith i inny konsultant chirurg Thomas Bragg, z zespołu chirurgicznego Morristona, wszczepili niestandardową drukowaną protezę 3D, która idealnie pasuje do szczeliny pozostałej po usunięciu żeber i mostka Maggsa.

Wykonano ją z tytanu, który jest mocniejszy i bardziej stabilny niż cement. Zastosowanie implantu wydrukowanego w 3D nie tylko znacznie zmniejszyło ryzyko powikłań, ale także skróciło czas operacji o około dwie godziny, co było ważne, ponieważ Maggs ma problemy z sercem.


Implant został zaprojektowany przez biomedyczną technikę 3D Morristona - Heather Goodrum i menedżera serwisowego laboratorium szczękowo-twarzowego - Petera Llewellyna Evansa, wykorzystując skany TK Maggsa do stworzenia idealnego dopasowania. Został wydrukowany w 3D przez Renishaw. To pierwszy taki wydruk w Wielkiej Brytanii.

projekt_implantu3D_Renishaw

Zdjęcie przedstawia początkowy projekt implantu, który został stworzony przy użyciu tomografii komputerowej.

Pierwotnie implant miał być wkręcony, ale ponieważ kość była miękka i wąska, istniała duża szansa, że ​​może się złamać, zamiast tego został wszyty i pokryty mięśniami z pleców Maggsa. Cała procedura trwała około ośmiu godzin.


"Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku. Implant jest idealnie dopasowany " - powiedział Goldsmith. "Tytan jest bardzo silny, a wszelkie problemy, takie jak dyslokacja, są zredukowane, a nawet wyeliminowane, ponieważ implant jest bezpiecznie przymocowany do żeber i mostka."

Peter Maggs

Peter Maggs (na zdjęciu w środku ze swoimi chirurgami Thomas Bragg i Ira Goldsmith) jest pierwszą osobą w Wielkiej Brytanii, która ma wydrukowaną klatkę piersiową 3D po utracie żeber na skutek nowotworu klatki piersiowej.

Źródło i zdjęcia: http://www.dailymail.co.uk